Přímé odkazy

Mapy budoucnoti

 

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Počítadlo

Návštěvnost:

Počítadlo přístupů

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Zpráva o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území České republiky v roce 2017

Typ: Vládní materiál | ostatní

Dne 30. května 2018 schválila vláda ČR usnesení č. 344 Zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území České republiky v roce 2017. Zpráva shrnuje informace o stavu a vývoji kriminality na území České republiky a o opatřeních směřujících k jejímu snižování. Situace v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku zůstala z pohledu policie v roce 2017 stabilizovaná. Stejně jako v předchozích letech nedošlo ani v roce 2017 k závažnému narušení veřejného pořádku.

 

Z pohledu vývoje kriminality je pro rok 2017 charakteristický pokles registrovaných trestných činů. Jedná se o nejnižší počet registrovaných trestných činů za posledních minimálně 15 let. Meziročně došlo k poklesu nápadu trestné činnosti o 7,3 %. Přímá objasněnost mírně stoupla na 46,9 %.


I přes celkový pokles trestné činnosti ale existují oblasti, kde je vývoj opačný. Nárůst trestné činnosti je v posledních letech zaznamenám především v oblasti kybernetické kriminality (v roce 2017 o 5,5 %). O 5,4 % vzrostla také mravnostní kriminalita, a to v souvislosti právě s kyberkriminalitou (v prostředí sociálních sítí).


V České republice nedošlo k otevřenému projevu mezinárodního terorismu. Stále platí první stupeň ohrožení terorismem – „existence obecného ohrožení terorismem“ - po útoku na bruselské letiště Zaventem v březnu 2016. Policie situaci pečlivě monitoruje a ve spolupráci s dalšími bezpečnostními složkami přijímá opatření zajišťující bezpečnost.


V roce 2017 se podařilo stabilizovat bezpečnostní situaci v průmyslových zónách v Královéhradeckém a Plzeňském kraji v souvislosti s vysokou koncentrací cizinců-zaměstnanců. MV a PČR situaci dále pečlivě monitorují, neboť při stále rostoucím počtu zahraničních pracovníků se problémy (nejen) v oblasti veřejného pořádku a bezpečnosti mohou objevit i v nových lokalitách.
Kompletní materiál i starší zprávy naleznete zde.
 


Vytvořeno: 16. 8. 2018
Poslední aktualizace: 16. 8. 2018 09:51
Autor: Mgr. Tina Mrázková